نوشیدنی‌های انرژی زا در سال‌های اخیر بین افرادی که به دنبال افزایش سطح انرژی و شادابی در میانه روز یا اول صبح هستند، طرفداران بسیاری پیدا کرده است. شاید در مقالات و اخبار، درباره خطرات یک نوشابه انرژی زا مطالبی خوانده و نگران شده باشید. واقعیت این است، زمانی‌که این انواع نوشیدنی انرژی زا توسط افراد سالم و به اندازه درست مصرف شود، کاملاً بی‌خطر هستند. در این مقاله قصد داریم تا شما را با بهترین زمان مصرف یک نوشابه انرژی زا آشنا کنیم:

نوشیدنی انرژی زا را کِی بخوریم؟

همانطور که می‌دانید یک نوشابه انرژی زا همانطور که از نامش برمی‌آید، به شما انرژی و توان بیشتری برای انجام فعالیت‌های روزانه‌تان می‌بخشد. همانطور که مشخص است، بیشتر این «انرژی» از دو ماده اصلی شکر و کافئین نشئت می‌گیرد. اما چیزی که شاید در موردش اطلاعات نداشته باشید این است که بهترین زمان خوردن انرژی زا با نحوه تاثیرگذاری‌اش بر بدن شما رابطه‌ای مستقیم و جدی دارد.

برای اینکه بتوانید بیشترین استفاده را از یک نوشابه انرژی زا ببرید، زمان‌های مشخصی از روز وجود دارد که در ادامه آن‌ها را به شما معرفی خواهیم کرد:

اواسط صبح

با توجه به پژوهش انجام‌شده در ارتباط با چرخه‌های زیستی بدن انسان و تاثیرات کافئین بر آن، بیشتر افراد در اواسط صبح با مصرف یک نوشابه انرژی زا بیشترین منفعت را از آن خواهند برد. مصرف یک نوشیدنی انرژی زا بین ساعات 9:30 صبح و 11:30 ظهر، باعث می‌شود تا شما توان و انرژی قابل‌توجهی در انجام کارهای روزانه‌تان پیدا کنید.

شما بدون نوشیدن یک نوشابه انرژی زای هُک با طعم توتی فروتی، یک صبح عالی و ایده‌آل نخواهید داشت. هُک سطح انرژی بدن شما را بدون اینکه در طول روز اصلاً احساس خستگی کنید، در وضعیتی ثابت و مشخص نگه می‌دارد.

اواسط بعد از ظهر

احساس کاهش سطح فعالیت بدن در یک بعدازظهر پس از خوردن ناهار در آن بخشی که احتمالاً کارهای زیادی روی سرتان تلنبار می‌شود و پیش از ترک کردن محل کارتان باید به آن‌ها حتماً رسیدگی کنید، شما را کلافه و عصبانی می‌کند. علتش این است که بدن شما، بعد از صرف ناهار، قند خون و حس و حالش برای کارهای بیشتر را از دست می‌دهد. بهترین زمان مصرف نوشابه انرژی زا بین ساعات 1:30 و 3:30 خواهد بود تا بتوانید از این احساس بی‌حالی نجات پیدا کنید.

پیش از ورزش

شکر، شربت شکراینورت، کافئین، نیاسین (ویتامین B3)، پانتوتنیک اسید (ویتامینB5)، پیریدوکسین (ویتامین B6) در یک نوشیدنی انرژی زا مانند هُک به شما انرژی و توان فعالیت بیشتر می‌بخشد و باعث ایمن‌شدن سطح ایمنی بدن شما می‌شود. یک نوشابه انرژی زا انتخابی خوشمزه، سالم و دردسترس برای افزایش توان‌تان در حین فعالیت‌های ورزشی خواهد بود.

زمان مصرف نوشابه انرژی زا

نکات ضروری در مصرف نوشابه انرژی زا

در ادامه توجه شما را به نکاتی ضروری که باید در نوشیدن یک نوشابه انرژی زا آن‌ها را رعایت کنید، جلب می‌کنیم:

محدودیت مصرف روزانه

برای بیشتر انواع نوشیدنی انرژی زا که در بازار ایران به فروش می‌رسند، بزرگسالان بهتر است که بیش از دو قوطی استاندارد از آن‌ها را مصرف نکنند.

برای مثال شما می‌توانید در طول یک روز حداکثر دو قوطی 250 میلی‌لیتری از نوشابه انرژی زای هُک بدون قند یا لاکچری و یا یک قوطی 500 میلی‌لیتری از نوشابه انرژی زای هُک بدون قند را مصرف کنید.

سعی کنید دیگر بیشتر از این، از این نوشیدنی‌ها در یک روز بخورید، چون ممکن است به سیستم بهداشتی بدن‌‌تان آسیب جدی وارد کند.

عدم مصرف نوشابه انرژی زا در طول فعالیت‌های شدید ورزشی

آن دسته افرادی که سابقه بیماری‌های قلبی داشته‌اند، چه از این مسئله اطلاع دارند یا از این مسئله بی‌اطلاع هستند، نوشیدن نوشابه‌های انرژی زا همراه با فعالیت‌های شدید فیزیکی و ورزشی می‌تواند باعث بروز مشکلات قلبی عروقی برایشان شود.

نتیجه‌گیری

در کل می‌توان گفت بهترین زمان مصرف یک نوشیدنی انرژی زا همچون هُک، می‌تواند هر زمان از روز که دلتان می‌خواهد باشد! بسته به سطح شکر و کافئین موجود در این نوشابه‌های انرژی زا، خیلی به زمان خواب‌‌تان هم آسیبی نخواهد رسید. اما اگر نسبت به کافئین حساسیت دارید، بهتر است نزدیک به زمان خواب، از این انواع نوشابه انرژی زا مصرف نکنید، چون تا نیمه شب را با چشمانی باز سر خواهید کرد.

در این مقاله ما شما را با بهترین زمان مصرف نوشابه انرژی زا که می‌تواند در اواسط صبح، اواسط بعدازظهر یا پیش از ورزش (ورزش‌های سبک برای افراد فاقد بیماری‌های قلبی) باشد، آشنا کردیم. اگر در طول روز و فعالیت‌های روزانه‌تان احساس کرختی و بی‌حالی می‌کنید و توان لازم برای انجام وظایف محول‌شده به خودتان را ندارید، به شما پیشنهاد می‌کنیم تا از نوشیدنی‌های انرژی‌‌زایی همچون هُک استفاده کنید تا همیشه در اوج باشید. برای خرید نوشیدنی‌های انرژی زای لاکچری و بدون قند هُک هم می‌توانید به فروشگاه‌ها و مراکز خرید سراسر کشور مراجعه کنید.