تولید نوشیدن انرژی زا در جهان، صنعتی است چند میلیارد دلاری! پس اوضاع آن قدرها هم وخیم نیست که در اخبار و گوشه و کنار می‌شنوید. در این مطلب قرار است تمام ذهنیات ایجاد شده درباره نوشیدنی انرژی زا را از ذهنتان پاک کنیم و بگوییم اتفاقاً این‌ها فواید نوشیدنی انرژی زا است و به همین خاطر است که علی‌رغم مانور منفی‌ای که روی آن می‌دهند، صنعتی کاملاً رو به رشد بوده و در ایران نیز اوضاع بسیار خوبی دارد.

قطعاً برایتان پیش‌آمده که این نوشیدنی‌های انرژی زا را بخورید و در عین حال دنبال مطلبی باشید که درباره فواید آن به شما بگوید. همراهمان باشید و لذت ببرید!

بررسی فواید نوشابه‌های انرژی زا

در این مقاله به بررسی دقیق فواید نوشیدنی‌های انرژی زا میپردازیم تا ببینیم آیا واقعا این نوشیدنی‌ها برای بدن مفید هستند؟ یا آنطور که رسانه‌ها نشان میدهند مواد انرژی زا برای بدن انسان مضر هستند. در ادامه مزایا و فواید انواع نوشیدنی انرژی زا را با هم مرور می‌کنیم.

فواید نوشیدنی انرژی زا | انرژی بیشتر

اولین فایده و مزیت آن قطعاً همان چیزی است که کاملاً هم از نامش مشخص است. نوشیدنی انرژی زا، حس هوشیاری، بیداری و بهره‌وری شما را تا اندازه قابل‌توجهی افزایش می‌دهد.

فواید نوشیدنی انرژی زا | کافئین استاندارد به میزان لازم

اگر چای یا قهوه بخورید، مقدار کافئین مصرفی‌تان متفاوت است و نمی‌شود فهمید چه میزانی مصرف شده اما با نوشیدنی انرژی زا، مقدار استانداردی کافئین در هر بطری وجود دارد. به همین خاطر، بیشتر مصرف‌کنندگان می‌توانند از مقدار دقیق کافئینی که مصرف می‌کنند اطلاع داشته باشند و چنین موضوعی برای کسانی که باید مصرف کافئینشان را کنترل کنند، بسیار مفید است. فرض کنید به کافئین اعتیاد داشته باشید و حالا دکتر شما را مجبور کرده مقدار مشخصی کافئین مصرف کنید که فقط با نوشیدنی انرژی زا امکان‌پذیر است.

فواید نوشیدنی انرژی زا | انتقال سریع کافئین

از آنجایی که نوشیدنی انرژی زا خنک مصرف می‌شود، می‌تواند سریع‌تر از قهوه خورده شود. این در حالی است که قهوه به خاطر داغ بودنش فقط امکان مزه مزه کردن به ما می‌دهد. مصرف سریع‌تر باعث می‌شود تا کافئین زودتر وارد جریان خونتان شود و درنتیجه زودتر هم روی شما اثر کند.

فواید نوشیدنی انرژی زا | طعم‌های متنوع

طعم قهوه یا چای برای همه جذاب نیست و ذائقه خیلی‌ها، هیچ‌کدامشان را دوست نخواهد داشت درنتیجه نوشیدنی انرژی زا برای آن دسته از افرادی مفید است که نیاز به کافئین دارند اما قهوه یا چای دوست ندارند. نوشیدنی‌های انرژی دست شما را در انتخاب طعم کاملاً باز می‌گذارند و می‌تواند به راحتی از میانشان انتخاب کنید.

فواید نوشیدنی انرژی زا | مکمل‌های اضافی

علاوه بر کافئین، نوشیدنی انرژی اغلب شامل چیزهای دیگری همچون، تائورین، ویتامین ب، جینسینگ و گلوکورونولاکتون می‌شود. تحقیقات نشان داده وجود چنین چیزهایی در نوشیدنی انرژی زا اثربخشی آن را افزایش می‌دهد. درحالی‌که خیلی‌ها هنوز بر سر این موضوع بحث دارند که آیا واقعاً چنین کاری می‌کند یا نه، باید این را هم اضافه کنیم که وجود این‌هایی که گفتیم در نوشیدنی انرژی زا می‌تواند مدت زمان اثربخشی را هم طولانی‌تر کند.

فواید نوشیدنی انرژی زا | سرحال کننده

از آنجایی که نوشیدنی انرژی زا خنک و گازدار نوشیده می‌شود، اثری سرحال کننده روی مصرف‌کننده خواهد گذاشت. برای خیلی‌ها، خوردن این نوشیدنی اثر انرژی‌بخش بیشتری نسبت به نوشیدنی‌های داغی که همراه محصولات لبنی می‌خورند، دارد. به هر حال همان‌طور که بالاتر هم گفتیم، دلیل این که نسبت به قهوه به مراتب بهتر است، جذب سریع‌تر کافئین و وجود مواد اولیه دیگر در تهیه آن است.

فواید نوشیدنی انرژی زا | در هر حالتی، مناسب

برای خوردن نوشیدن انرژی زا نیازی به خرد کردن یا گرم کردن نیست، هر زمان که حس کردید به کافئین نیاز دارید می‌توانید آن را بنوشید و از طعمی که دارد، لذت ببرید. به همین سادگی!

فواید نوشیدنی انرژی زا | به‌صرفه‌تر از قهوه

در حال حاضر شما برای نوشیدن یک فنجان قهوه در کافه باید خیلی هزینه کنید درحالی‌که نوشیدنی انرژی زا به مراتب ارزان‌تر است. چنین چیزی به شما این امکان را می‌دهد تا هر زمان که احساس نیاز کردید، یک نوشیدنی انرژی زا بخرید و بخورید.

فواید نوشیدنی انرژی زا | مناسب برای بعد از ورزش

نوشیدنی انرژی زا این امکان را به ورزشکاران می‌دهد تا بعد از ورزش، زودتر بدنشان به حالت اولیه برگردد و کافئین و کربوهیدرات مورد نیازشان را دوباره بازیابند. بسیاری از ورزشکاران، نوشیدنی خنک را نسبت به نوشیدنی داغ ترجیح می‌دهند.

فواید نوشیدنی انرژی زا | گزینه بدون کالری هم روی میز است!

قهوه به خودی خود کالری‌اش صفر است اما خیلی‌ها هنگام نوشیدن قهوه به آن شکر، شیر، خامه یا حتی کره اضافه می‌کنند. چنین کاری باعث می‌شود کالری این نوشیدنی افزایش پیدا کند. نوشیدنی‌های انرژی زا این امکان را دارند که از همان اول که می‌روید سراغ خریدشان، مدل بدون کالری‌اش را بخرید که صرفاً به بدنتان کافئین برساند.

فواید نوشیدنی انرژی زا و مصرف آن

نوشیدنی انرژی و اعتدال در مصرف

درست مثل هر محصول کافئین داری، اعتدال در مصرف بسیار مهم است. مصرف‌کنندگان باید نوشیدنی انرژی زا به اندازه‌ای منطقی بخورند وگرنه ممکن است اثر مخربی روی آن‌ها بگذارد. نکته مهم این است که باید نسبت به حد مجازی که بدنتان می‌تواند کافئین دریافت کند، آگاه باشید. بهتر است حساب مصرف کافئینتان را داشته باشید. این را هم بدانید که مانور منفی موجود درباره نوشیدنی انرژی زا بیشتر از گزارشاتی می‌آید که افراد در مصرف زیاده‌روی کرده‌اند و درنتیجه آسیب دیده‌اند. اگر مشکلات قلبی دارید، نوشیدنی انرژی زا می‌تواند اوضاع را حسابی وخیم کند. حواستان به کودکان اطرافتان باشد که یک وقت سراغ این نوشیدنی نروند. این نوشیدنی صرفاً مناسب بزرگ‌سالان است و می‌تواند آسیب زیادی به افرادی که زیر 18 سال هستند، برساند.

مراقب خودتان باشید و پرانرژی شوید!

در این مطلب درباره فواید نوشیدنی انرژی زا برایتان نوشتیم و سعی کردیم آن تصور غلط و منفی را از ذهنتان دور کنیم. به هر حال هر چیزی که سر و کارش با کافئین باشد و زیاد مصرف شود، آسیب میزند، پس حواستان به مقداری که از این محصول می‌خورید، باشد. ما به شما نوشیدنی انرژی زای هک را پیشنهاد می‌کنیم که قطعاً با یک‌بار خوردن از این نوشیدنی انرژی زا، دیگر امکان ندارد سراغ قهوه یا چای بروید. طعم متفاوت را با نوشیدنی انرژی زای هک تجربه کنید.